Warsztaty śpiewu pieśni Polesia Lubelskiego

0
258
Odsłuchaj Artykuł
Getting your Trinity Audio player ready...

Po śladach pani Marii – pieśni Polesia Lubelskiego

Zapraszam na warsztaty śpiewu tradycyjnego i dawnych pieśni z okolic Włodawy. Przedmiotem pracy będą zapomniane już pieśni z nadbużańskiego Polesia, znane jedynie z wykonanych 60 lat temu nagrań utalentowanych śpiewaczek z Orchówka, Wyryk czy Osowy, urodzonych na przełomie XIX i XX w. Główną przewodniczką po tym zapomnianym świecie będzie pani Maria Kałużna z Orchówka, urodzona w 1894 roku, której ogromny repertuar i osobowość utrwalone na archiwalnych taśmach z zasobów Pracowni „Archiwum Etnolingwistyczne” Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej były inspiracją do tego projektu. 

Będziemy śpiewać pieśni w języku polskim, z elementami miejscowej gwary ukraińskiej. Repertuar obejmie – w miarę możliwości zrealizowania – pieśni sobótkowe, weselne, żniwne, pieśni o miłości i przyśpiewki. Praca obejmie również wprowadzenie do techniki emisji głosu typowej dla dawnych kultur wiejskich: ćwiczenia oddechowe i emisyjne, pracę nad współbrzmieniem w grupie i dynamiką pieśni.

Warsztaty przeznaczone są dla kobiet. Doświadczenie w śpiewie nie jest konieczne.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prowadzenie:

Agnieszka Szokaluk-Gorczyca 

Badaniem, dokumentacją, popularyzacją i praktyką śpiewu tradycyjnego Lubelszczyzny zajmuje się od 2000 roku. W sposób szczególny skupia się na tradycjach śpiewaczych Roztocza i Polesia Lubelskiego, prowadząc tam szerokie badania, ucząc się i podejmując muzyczną współpracę ze śpiewaczkami. Od 2007 roku prowadzi warsztaty śpiewacze dla różnych grup, również w środowiskach lokalnych. 

Uczestniczy w projektach muzycznych skupionych wokół tradycji muzycznych Lubelszczyzny, współorganizatorka projektów edukacyjnych, festiwali, wydawnictw w ramach działań Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina (m.in.„Pieśni Bagien”, „Fanfara”, encyklopedia muzyki tradycyjnej MuzykaRoztocza.pl, książki i płyty poświęcone muzyce tradycyjnej Roztocza i Polesia Lubelskiego). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 i 2020 roku. 

 

 

0 0 głosów
Ranking Artykułów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze