Odsłuchaj Artykuł
Getting your Trinity Audio player ready...

      Teatr od wieków jednoczy społeczeństwa, prowokuje do myślenia, do zadawania pytań, podnosi ważkie tematy, niejednokrotnie niewygodne, trudne, wielowątkowe. Stanowi swoisty magazyn przetrawionych treści, wzbogaconych formami estetycznymi. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, szczególnie dużych miast, pędzącą wizją urbanistyczną oraz wzmożoną modą mieszkania w mieście, ubożeje dostęp do teatru w małych ośrodkach miejskich oraz wiejskich. Mając na uwadze równowagę, pomiędzy tymi dwoma światami, priorytetem stało się dostarczyć teatr, tam gdzie infrastrukturalnie, ekonomicznie nie jest to możliwe. I tak narodziły się Przestrzenie Sztuki, a wraz z powyższym programem wizja szerzenia kultury i sztuki tam, gdzie jest to praktycznie niemożliwe, a może właśnie takie działania mają sens? Terapeutyczna misja szerzenia teatralności? Wielkomiejskie teatry, wraz z ich przyjętymi normami, dress codem i savoir-vivrem zamykają się często na przeciętnego odbiorcę z małego miasta, bądź wsi, a ludzie po prostu chcą dotknąć teatru. Chcemy zarażać sztuką ośrodki z województwa lubelskiego, które posiadają infrastrukturę po ośrodki z ubogim inwentarzem osobowym bez infrastruktury technicznej. W związku z powyższym staje się to dla nas priorytetem znaleźć się wśród tych ludzi z misją szerzenia teatru oraz innych sztuk performatywnych.

Program:

12:00 – spektakl improwizowany dla młodych widzów „Gdzie jest czerwony kapturek?” Bogusława Byrskiego (ogródek przy Włodawskim Domem Kultury)

20:00 – improwizacja teatralna Poławiaczy Pereł (Muszla Koncertowa)

20:30 – spektakl teatralny „Tata ma kota” w reżyserii Łukasza Witt – Michałowskiego (Muszla koncertowa) z udziałem: Arkadiusza Cyrana, Dariusza Jeża, Przemysława Sadowskiego, Jarosława Tomica, Karola Wróblewskiego.

Improwizowany spektakl dla dzieci.

„Gdzie jest Czerwony Kapturek?” – reż. i wykonanie Bogusław Byrski

Jesteście pewni, że znacie historię Czerwonego Kapturka?
Czerwony Kapturek idzie przez las i spotyka…….
Spektakl na podstawie słynnej bajki o Czerwonym Kapturku,
w ujęciu aktora Bogusława Byrskiego, stanowi nietypowe podejście do znanej historii.

Możecie liczyć na ciągłe zwroty akcji, śmieszne gagi,
a przede wszystkim dynamiczną i żywiołową grę aktorską.

czas: ok. 40 min

Improwizacja teatralna w wykonaniu Poławiaczy Pereł

Sama improwizacja, to zbiór kilkunastu reguł zachowania aktora na scenie. Pozwala opowiadać historie, tworzyć postaci i relacje, kreować świat. Z jednej strony to technika. Z drugiej, to droga rozwoju nie tylko aktorskiego, lecz także osobistego. Poławiacze Pereł to dojrzali mężczyźni po trzydziestce. Ich doświadczenie życiowe oraz bogata przeszłość teatralna w połączeniu z impro, to doskonała mieszanka, która zapewnia widzom niezapomniane przeżycia.

Czas: ok. 30 min

Spektakl „TATA MA KOTA”

REŻYSERIA: Łukasz Witt-Michałowski
SCENARIUSZ: Szymon Bogacz

AKTORZY: Arkadiusz Cyran, Dariusz Jeż, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica, Karol Wróblewski
REŻYSERIA ŚWIATŁA i DŹWIĘKU: Marcin Kowalczuk
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 100 minut

Prawa ojców to temat niechętnie poruszany w teatrze, jak i w dyskursie publicznym. Piątka aktorów wraz z reżyserem podejmują wyzwanie i przedstawiają nam osobiste, acz autentyczne spojrzenie na tę sprawę – również w życiu prywatnym każdy z nich gra rolę ojca. Zgoła tragiczne historie ubrane w figlarną komediową szatę czynią ten temat dostępnym dla każdego widza. Jednym zdaniem – uznany reżyser i świetni aktorzy w jedynym takim przedstawieniu w Polsce.

 

Pokaz zrealizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz współrealizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Operatorem lokalnym jest Centrum Kultury w Lublinie.

0 0 głosów
Ranking Artykułów
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze