Odsłuchaj Artykuł

      Teatr od wieków jednoczy społeczeństwa, prowokuje do myślenia, do zadawania pytań, podnosi ważkie tematy, niejednokrotnie niewygodne, trudne, wielowątkowe. Stanowi swoisty magazyn przetrawionych treści, wzbogaconych formami estetycznymi. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, szczególnie dużych miast, pędzącą wizją urbanistyczną oraz wzmożoną modą mieszkania w mieście, ubożeje dostęp do teatru w małych ośrodkach miejskich oraz wiejskich. Mając na uwadze równowagę, pomiędzy tymi dwoma światami, priorytetem stało się dostarczyć teatr, tam gdzie infrastrukturalnie, ekonomicznie nie jest to możliwe. I tak narodziły się Przestrzenie Sztuki, a wraz z powyższym programem wizja szerzenia kultury i sztuki tam, gdzie jest to praktycznie niemożliwe, a może właśnie takie działania mają sens? Terapeutyczna misja szerzenia teatralności? Wielkomiejskie teatry, wraz z ich przyjętymi normami, dress codem i savoir-vivrem zamykają się często na przeciętnego odbiorcę z małego miasta, bądź wsi, a ludzie po prostu chcą dotknąć teatru. Chcemy zarażać sztuką ośrodki z województwa lubelskiego, które posiadają infrastrukturę po ośrodki z ubogim inwentarzem osobowym bez infrastruktury technicznej. W związku z powyższym staje się to dla nas priorytetem znaleźć się wśród tych ludzi z misją szerzenia teatru oraz innych sztuk performatywnych.

Program:

12:00 – spektakl improwizowany dla młodych widzów „Gdzie jest czerwony kapturek?” Bogusława Byrskiego (ogródek przy Włodawskim Domem Kultury)

20:00 – improwizacja teatralna Poławiaczy Pereł (Muszla Koncertowa)

20:30 – spektakl teatralny „Tata ma kota” w reżyserii Łukasza Witt – Michałowskiego (Muszla koncertowa) z udziałem: Arkadiusza Cyrana, Dariusza Jeża, Przemysława Sadowskiego, Jarosława Tomica, Karola Wróblewskiego.

Improwizowany spektakl dla dzieci.

“Gdzie jest Czerwony Kapturek?” – reż. i wykonanie Bogusław Byrski

Jesteście pewni, że znacie historię Czerwonego Kapturka?
Czerwony Kapturek idzie przez las i spotyka…….
Spektakl na podstawie słynnej bajki o Czerwonym Kapturku,
w ujęciu aktora Bogusława Byrskiego, stanowi nietypowe podejście do znanej historii.

Możecie liczyć na ciągłe zwroty akcji, śmieszne gagi,
a przede wszystkim dynamiczną i żywiołową grę aktorską.

czas: ok. 40 min

Improwizacja teatralna w wykonaniu Poławiaczy Pereł

Sama improwizacja, to zbiór kilkunastu reguł zachowania aktora na scenie. Pozwala opowiadać historie, tworzyć postaci i relacje, kreować świat. Z jednej strony to technika. Z drugiej, to droga rozwoju nie tylko aktorskiego, lecz także osobistego. Poławiacze Pereł to dojrzali mężczyźni po trzydziestce. Ich doświadczenie życiowe oraz bogata przeszłość teatralna w połączeniu z impro, to doskonała mieszanka, która zapewnia widzom niezapomniane przeżycia.

Czas: ok. 30 min

Spektakl “TATA MA KOTA”

REŻYSERIA: Łukasz Witt-Michałowski
SCENARIUSZ: Szymon Bogacz

AKTORZY: Arkadiusz Cyran, Dariusz Jeż, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica, Karol Wróblewski
REŻYSERIA ŚWIATŁA i DŹWIĘKU: Marcin Kowalczuk
CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 100 minut

Prawa ojców to temat niechętnie poruszany w teatrze, jak i w dyskursie publicznym. Piątka aktorów wraz z reżyserem podejmują wyzwanie i przedstawiają nam osobiste, acz autentyczne spojrzenie na tę sprawę – również w życiu prywatnym każdy z nich gra rolę ojca. Zgoła tragiczne historie ubrane w figlarną komediową szatę czynią ten temat dostępnym dla każdego widza. Jednym zdaniem – uznany reżyser i świetni aktorzy w jedynym takim przedstawieniu w Polsce.

 

Pokaz zrealizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz współrealizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Operatorem lokalnym jest Centrum Kultury w Lublinie.

0 0 głosów
Ranking Artykułów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze